O klube

O klube

Vážení priaznivci žilinského basketbalu.

už po skončení minulej úspešnej sezóny, keď sme skončili na peknom 5. mieste, sa začalo v kuloároch žilinského basketbalu hovoriť, ako ďalej pokračovať. Vykryštalizovala sa skupina akcionárov, ktorí prišli s novou víziou pre mužský basketbal v Žiline. Jej základnými piliermi je garancia finančných prostriedkov po dobu 5 rokov zabezpečujúca mzdy hráčov a postupné spájanie všetkých zložiek chlapčenského a mužského basketbalu v Žiline. To viedlo k založeniu akciovej spoločnosti „Basketbalový klub SLÁVIA Žilina“, ktorá vytvorila 100% dcérsku spoločnosť s rovnakým názvom, ako združenie právnických osôb. Prichádzajú aj ďalšie zmeny, ktoré sme už prezentovali priaznivcom na „Basketbalovom večeri SLÁVIA Žilina“ v sobotu 21.9.2019 v hale na Rosinskej ceste a teda nové farby dresov, hymna a maskot. S historickým slovom „SLÁVIA“ v názve klubu, chceme nadviazať na úspešnú históriu mužského basketbalu v Žiline a tiež aj na užšiu spoluprácu so Žilinskou univerzitou, keďže basketbal je „vysokoškolský šport“. V našom kádri máme 5 vysokoškolákov. Žltozelená farba dresov hovorí o tom, že sa hrdo hlásime k tomu, že reprezentujeme mesto Žilina a chceme týmto vedenie mesta a poslancov ešte viac na seba upozorniť a presvedčiť ich o finančnej podpore, tak ako to robia iné mesta na Slovensku.

Pre stabilizáciu družstva bola s minuloročným trénerom Kurillom podpísaná zmluva na 3 roky a tiež aj žilinský odchovanci Merešš a Rožánek podpísali zmluvy na 2 sezóny. Pre nastávajúcu sezónu budeme počítať s pomocou pätice zahraničných hráčov. Tromi Američanmi, ktorými sú Sapp, Wiggins a navrátilec Dickson, Chorvátom Špaletom a Jeftičom z Bosny a Hercegoviny. Domácu enklávu tvoria aj bývalí odchovanci žilinského basketbalu s cennými skúsenosťami z najvyššej súťaže Podhorský a Hoferica. Káder družstva dopĺňajú mladí, perspektívni odchovanci žilinského basketbalu Turza, Pažický, Ďuriš a Liška a odchovanec považskobystrického basketbalu Kubala, ktorý je na hosťovaní.

Vytvorili sme podmienky pre fungovanie družstva „SLÁVIA B“, ktoré bude hrávať 2. najvyššiu basketbalovú ligu a jeho káder budú tvoriť, na lepšie rozohratie, mladí hráči z „A“ družstva a tiež perspektívni hráči z juniorky BK Victoria Žilina. Verím, že aj v nastávajúcej sezóne nám pomôžete vašou priazňou a vytvorením skvelej atmosféry k dosiahnutiu nášho ambiciózneho cieľa a to umiestnením do 4. miesta .

Ing. Jozef Galdun
Predseda správnej rady