Aktuality

Kurilla: "Naše umiestnenie je skvelou vizitkou dennodennej práce na tréningu"

Tréner Ivan Kurilla sa stal súčasťou PP & TV RAJ Žilina v druhej polovici minulej sezóny. Až v sezóne 2018/19 teda absolvoval s tímom prvýkrát kompletnú prípravu a následne aj celý súťažný ročník. Ciele, ich naplnenie, ale aj progres hráčov a atmosféru počas uplynulej sezóny zhodnotil v rozhovore.

Ako sa podarilo naplniť ciele pre uplynulú sezónu?
Naše sezónne ciele sme prevýšili nad rámec našich možností nie len hráčskych, ale aj finančných. Sme radi, že sme mali tak vydarenú sezónu, v ktorej sme hlavne pritiahli žilinského fanúšika do haly a mali sme tak niekoľkonásobnú možnosť, sa s ním tešiť z našich víťazstiev počas celej sezóny. Určite je veľa zápasov, na ktoré budeme radi spomínať nie len my spolu s hráčmi, ale aj fanúšikovia. Tohtoročné umiestnenie je skvelou vizitkou našej dennodennej práce na tréningu, ktorú sme následne odovzdali do samotných zápasov.

Do play-off ste napokon vstúpili z piateho miesta...
Do vyraďovacej časti sme sa snažili ísť z čo najlepšieho postavenia. Piate miesto sme nakoniec uhájili po vynikajúcom zápase s Komárnom, ktorý sme po dvojnásobnom predĺžení vyhrali. Verím, že si toto stretnutie fanúšikovia užili.

Ako hodnotíte účinkovanie tímu v play-off?
Play-off je o skúsenostiach a tie sme zbierali prvýkrát. V podstate sme mali len jediného skúseného hráča, ktorým bol Vuk Djordjevič. Pre ostatných to bolo niečo úplne nové, čo ich verím, že posunie v kariére vpred. Myslím si, že Svitu sme boli dobrým súperom a zároveň nás teší vyrovnanosť každého jedného zápasu v tejto sérii. Hodnotíme to pozitívne.

Tím bol zložený najmä z mladých hráčov. Ako hodnotíte ich napredovanie počas sezóny?
Myslím si, že všetci hráči išli hore nielen po basketbalovej, ale aj po taktickej stránke. Dovolím si povedať, že to pre hráčov bola prvá sezóna so všetkým, čo patrí k najvyššej súťaži a pomohla im pripraviť sa na ďalšiu kariéru. Progres hráčov bol ocenený aj na zväze pozvánkami, či už do seniorských alebo mládežníckych reprezentácií.

Spomenuli ste prácu na tréningu, ktorá sa pretavila aj do výsledkov. Ako ste spokojný s prístupom hráčov a s podmienkami v klube?
Hneď na začiatku sme nastavali pravidlá, ktoré sme sa snažili dodržiavať. Išlo o mladý tím a ten musí predovšetkým tvrdo pracovať na tréningu. Počas sezóny sme riešili aj odchody dvoch zahraničných hráčov, ale tým si asi okrem Interu musel prejsť každý klub. V závislosti od nášho rozpočtu sme sa snažili pracovať čo najzodpovednejšie a myslím si, že sa nám to podarilo. Čo sa týka podmienok, Žiline jednoznačne chýba mestská športová hala. Ako jediný klub SBL sme absolvovali prípravu na novú sezónu a doobedňajšie tréningy inde, než sme hrávali súťažné zápasy. To je situácia, ktorú treba v meste riešiť. Vzhľadom na to, že klub pôsobí v lige ešte len druhý rok, myslím si, že podmienky sa vďaka sponzorom a ľuďom v klube s postupom času stále vylepšujú.

V priebehu sezóny ste sa do médií často vyjadrovali aj na adresu žilinských fanúšikov. Ako sa vám páčila atmosféra na zápasov?
Atmosféra bola perfektná! Ja osobne na ňu budem spomínať veľmi rád. Bolo množstvo stretnutí, ktoré sme si spoločne s fanúšikmi užili. Aj keď neboli ľahké, nakoniec sme mali všetci radosť z víťazstva. A práve preto to robíme. Aby sme mali radosť z basketbalu.